FinansP.com

Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır

Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır

bileşik faiz nasıl hesaplanır – basit faizden bileşik faiz nasıl hesaplanır – matematik bileşik faiz nasıl hesaplanır – bileşik faiz nasıl hesaplanır ygs,


Bileşik faiz, normal faizden farklıdır, normal faiz sadece sermaye faizi ile karşılanır bileşik faizde, sermaye faizi ve faiz katlanarak büyür. Bugün, birçok banka kredileri için bileşik faiz kullanıyor, bu yüzden kredi almadan önce söylediklerimizi düşünmenizi öneririz. Bu nedenle, bileşik faiz aldığınız bankaların veya kredilerin değeri sürekli artmaktadır. Ev kredisi veya araba kredileri genellikle aylık olarak gösterilir. Örneğin, konut kredisi bir yıla ulaştığında % 15,36 değil, aylık % 1,28’dir. Bu çok yaygın bir hatadır ve bu hata birçok insanın hayatını mahveder.

Aldığınız kredinin günlük, aylık veya yıllık faizlerinin bileşik etkisi vardır. Faiz ne kadar erken ortaya çıkarsa, ilgi o kadar büyük olur. Bu duruma her iki taraftan da bakabilirsiniz. Paralarını faizle yatırım yapanların paraları artar. Borçlu için borç ödemesi artar. Örneğin, bazı tasarruf hesapları günlük olarak hesaplanırken, bazı tüketici kredileri aylık olarak faaliyet göstermektedir.

Bileşik faiz nasıl hesaplanır?

İlk yıl için bileşik faizi hesaplayalım. Şimdi 100.000 TL civarında tahvil satın aldığımızı varsayalım. Diyelim ki senede % 20 faizle tahvil alıyoruz. 100.000 TL’yi % 20 ile çarparak ilk yıl için alacağımız faizi buluyoruz ve 120.000 tl oldu alacağımız faizi bulmak için ise 120.000 tl den 100.000 tlyi çıkartıyoruz. Alınan faiz 20.000 TL olacaktır. İkinci yılı hesaplamak istiyorsanız, sermayenize olan faizi ekleyebilir ve bir sonraki faizi hesaplamak için 120.000 TL için aldığınız bonoya olan faizi ekleyebilirsiniz.

Önümüzdeki yıllar için bileşik faizi hesaplayalım. Bileşik faiz etkisinin büyüklüğünü daha iyi görmek için sonraki yıllarda bileşik faizini hesaplayalım. Gelecek yıla geçtikçe, hesap büyümeye başlar. Şimdi aynı oranda başka bir tahvil aldığımızı varsayalım. Diyelim ki tahvil satın almadan önceki ikinci yılın sermayesi 120.000 TL ve şimdi % 20 tahvilimiz var. Ne yaparsak yapalım ve 120.000’i % 20 ile çarpıyoruz. 24.000 yaptık ve sermayemize ekliyoruz, bu da 144.000 TL yapıyor. Şimdi 3. yılı hesaplayın. Varsayalım ki, % 20 tahvilimizi aldık, 144.000 lirimiz var. Aynı işlemi tekrarlıyoruz ve 144.000 TL ile % 20 çarpıyoruz. Alacağımız faizi buluyoruz ve sonuç 28.800 TL.

Bileşik faiz formülü nedir?

FV (gelecekteki değer) gelecekteki paranın değerini, P’ye koyduğunuz sermaye, i yıllık faiz oranı, c, yılda kaç kez faizin birleştirildiğini gösterir. Örneğin faiz günlük ise, 365 defa bileşir. Bu, kaç yıl bileşik faiz alacağınızı belirlememizi sağlar. 10 yıl sonra olacaklar gibi soruları bulmamızı sağlar. 10 yıl sonra ne olur? Sorunun cevabı için n yerine 10 yazacaksınız. Değişkenleri formüle yerleştirin. Çok fazla sonuç ortaya çıkarsa, tek tek yazarak bulmak neredeyse imkansızdır. Bu formülü her hesaplamada kullanabilirsiniz. Bu formülü kullanmak için aşağıda belirttiğimiz şeyi bulmanız gerekir: