FinansP.com

Beş Büyük Kripto Para Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beş Büyük Kripto Para Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beş Büyük Kripto Para Hakkında Bilinmesi Gerekenler ,Son zamanlarda özellikle para kazanmanın bir diğer, eğlenceli ve online yolu haline gelmiştir kripto paralar. Yaklaşık olarak 10 yıl evvel ortaya çıkmış olan bir sistem olup bir süre ağırdan ilerlemiş ancak sonraları devlet erkânlarının, büyük yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarmıştır kripto paralar.

Kripto para birimlerini açmak gerekir ise birden çok para birimi ile karşılaşıla bilinmektedir. Bunlardan başlıcaları ve en bilineni ise bitcoindir. Peki bitcoin nedir? Bitcoinin açıklanabilmesi için öncelik ile kripto paraların ne olduğunun açıklanması gerekmektedir.

Kripto Para Nedir

Kriptoloji; bir şifreleme yapma birimidir. Elimizdeki var olmakta olan verilerin bir sistem üzerinde şifrelenmesi, güvenilir bir online ortam oluşturularak alıcı olan tarafa gönderilmesi; bu oluşturulmuş olan şifreleme sisteminin çözümlenmesi ile bu olan verilerin meydana çıkma süreci olarak da adlandırılabilir.

Kripto para ise matematik temeline sistemini oturtmuş, kriptoloji bilimi ile de güvenlik unsurlarını sağlamış bir sanal paradır. Kredi kartlarından tek çekim ya da taksitli çekim olarak yapmış olduğumuz işlerde aslında nakit para değil kripto para kullanılmaktaydı. Elimize nakit olarak almadığımız tüm paralar aslen bir kripto paradır.

Bitcoin Nedir

Hiç bir şekilde bir banka veya bir kuruluş ile bağlantısı olmayan, dijital olarak online ortamda üretilmiş bir kripto para birimidir. Ve kripto para denilince ilk akla gelen birimdir. Bitcoin hakkında verilebilecek olan bilgiler ise dijital ortamda oluşturulmuş olduğu için lira gibi dolar gibi paranın basılma imkanı yoktur.

Hür bir yazılım kullanılarak dünyanın her bir noktasından bilgisayar ve de internet aracılığıyla üretilip, yine aynı şekilde internet aracılığı ile alım satım yapılarak kullanılabilmektedir.

Bitcoin nasıl kazanılır? Bunun bir çok yolu olduğu bilinmektedir. Eğer matematik bilginize ve de programlama yeteneğinize güveniyor iseniz siz de bir yazılım geliştirerek bitcoin toplayabilirsiniz aynı zamanda bu duruma bitcoin madenciliği adı da verilmektedir.

Ancak matematik ve yazılım programlama yeteneğinize güvenmiyor iseniz yani daha acemi olarak görüyorsanız kendinizi nakit para ile bitcoin satın alıp yatırım yapabilirsiniz.

Bitcoin Cash Nedir

Bitcoin cash ise internette kullanım amacı ile oluşturulmuş, kripto para kullanıcıları arasında para transferi yapma işlemine, yani elektronik nakit durumuna verilen isimdir. Herhangi bir kuruluşa ihtiyaç duyulmaz ve de 3.bir başka kişinin varlığına gerek olmaksızın bu işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Diğer kripto para birimleri ve transfer yöntemleri

Kripto para birimlerinden en bilineni belirtildiği gibi bitcoindir ancak başka para birimleri de bulunmaktadır. Ethereum, litecoin, kripto para birimleri arasında bir diğer bilinenler arasında yer alır.

Ethereum nedir 

Bu uygulamanın geliştiricileri var olmayan ve bir takım uygulamaların oluşturulmasını ve de bu oluşturulmuş olan uygulamaların dağıtılmasını sağlamakta olan blockchain teknolojisine kendini yaslamış açık kaynak kodlu olan bir yazılım platformlarından biri olma özelliğini taşıyan birimdir.

Bitcoin ile bir takım benzerlikler var olsa da çok bariz olan farklar da bulunmaktadır. En bilindik fark ise bitcoin blockhain teknolojisini online paranın izlenmesi için kullanır iken ethereum bu teknolojiyi uygulamanın programlama kodunun kullanımı için kullanmaktadır. En bilindik olan ortak özellikleri ise ikisinin de halka açık olma unsurudur.

Ripple nedir

Ripple ise internet üzerinden kripto para göndermeyi sağlayan bu amaç ile kullanılmakta olan bir protokoldür. Dolar ve euro gibi gerçek para transferlerini de içine aldığı gibi kripto para transferi de yapılabilir

Litecoin nedir

Litecoin, MIT/ X11 lisansı altında kripto para piyasasına ilan edilen ve iki taraf arasında şifresi bulunan aynı zamanlamaya sahip ve kaynak açık olan bir yazılım projesi olarak sunulmaktadır.