FinansP.com

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır ,Günümüzde bankalar tarafından sunulan hesaplar, yalnızca hesabı açan kişiye özeldir ve kişinin izni dışında işlem yapması yasaktır. Banka hesapları, teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkmış olan sanal cüzdanlar olarak nitelendirilmektedir.

Hesaplar içerisinde döviz alım-satım, mevduat yatırımları, hisse alım-satım, fatura ödeme, kredi kartı ödeme, kredi ödeme, para transferleri vb gibi işlemelr internet bankacılığı aracılığı ile kısa sürede yapılmaktadır. Bireylerin hesabına erişim imkanı kısıtlı olduğu gibi, bu durumunda dışında blokeler koyulmaktadır. Hesaplara koyulan blokeler, kişinin bir yere borcu olduğunda yapılan bir işlemdir. Borca karşılık bloke edilen hesaplar, bir kaç işlem uygulanır ise tekrar açılabilir.

Öncelikle ne kadar borcunuz varsa, o kadar bloke koyulabilir. Örnek verecek olursak eğer, 1000 TL tutarın bir borcunuz var ve alacaklı borcunu tahsil edemediği için bankalara yazı gönderdi ve bloke işlemi yapıldı. Bankanı yalnızca 1000 TL’lik kısıma bloke koyabilir. Bunun dışında eğer tüm hesaba bloke koyulduysa, bankayı arayarak bilgi almanızı önermekteyiz.

Bloke Kaldırma İşlemleri

İlk olarak hesabınızdaki blokeyi kaldırmak için, alacaklıya ulaşmanız gerekir. Alacaklı ile görüşme yaparak, blokeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Kişiyle taksit anlaşması yaparak, bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Diğer yandan eğer bir işletmede çalışıyorsanız, işletme sahibiniz ile görüşme yaparak, kendisinin bir yazı göndermesini isteyebilirsiniz. Eğer borcunuz olan bir devlet kurumu ise, şirket yetkiliniz bir yazı gönderir ve borçlunun maaşının 1/10’luk bir kısmını keseceğini bildirir. Bu kesinti karşısında kesilen parayı borca karşılık alacağını ve kendisinin göndereceğini beyan eder. Böylece her ay düzenli olarak 1/10’luk bir kısım kesilir ve borç bitene kadar bu işlem devam eder.

Hesaplara Bloke Nasıl Koyulur?

Bireyin banka hesabına bloke koyulması için, öncelikle bir borcunun olması gerekmektedir. Alacaklı bir kurum ise, borcunun olduğunu bir tahakkuk fişiyle bildirir. Bu fişi gören bankalar, bireyin eğer hesabı varsa bloke koyar. Fakat bireyin bankasında bir hesabı olmadığını görürse, hesap olmadığını detaylı olarak aktarır. Bloke işlemi de, yalnızca paranın tutarı kadardır ve paranın üstünde bir bloke koyulamaz.

Başka Hesap Açarak Blokeden Kaçılabilir Mi?

Banka gerekli yazıları gördükten sonra bloke işlemi yapar. Fakat bireyin bir hesabı olmadığını görürse, bunu yazılı bir şekilde beyan eder. Birey başka bankaya giderek hesap açabilir ve bu hesabında bloke olmaz. Doğal olarak bloke kalkmış olur yalnız alacaklı bir yaz ıdaha gönderirse, yeni açılan hesap da bloke edilir.

Banka Bloke Sorgulama

Banka hesabınıza koyulan blokeleri sorgulamak için, Geli İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine giriş yapmalısınız. Sitenin anasayfasında, sorgulama ekranı bulunur ve bu ekrana istenilen bilgileri girmeniz gerekmektedir. Tüm blokeler ve nedenleri, listeler halinde sizlere sunulacaktır.

Maaş Hesabına Bloke Koyulur Mu?

Çalıştığınız şirketten maaş alabilmeniz için açılan banka hesapları, maaş hesabı olarak geçer. Belirli bir borçtan dolayı, maaş hesabınıza bloke koyulabilir. Maaş hesaplarına koyulan blokeler, sadece borç tutarı kadar olmaktadır. Koyulan blokeyi kaldırmak için, yukarıda yazılan işlemleri uygulamanız gerekmektedir. Bu konuda akıllara bir çok soru işareti gelmektedir. Bu konuya açıklık getirecek olursak eğer, maaş hesabınıza bloke koyulması durumunda, yalnızca borcunuzun tutarı kadar para dokunamazsınız. Yani örneğin 1500 TL tutarında bir borcunuz varsa, maaş hesabınızda bulunan 1500 TL’yi harcayamazsınız. Fakat maaşınız yatmaya devam eder ve bir sonraki ay maaşınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Maaş hesabınıza bloke koyulması, bir sonraki maaşlarınızın da bloke edileceği anlamına gelmez ve maaşınız düzenli bir şekilde yatar.