FinansP.com

Banka Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir

Banka Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir

Banka Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir ,İhtiyacınız doğrultusunda bankaların kredilerine göz atıyorsunuz, öyle değil mi? Bilindiği üzere fon fazlalığı olan kişiler ile fona ihtiyacı olan kişilerin belli bir sistem ile bir araya getirilerek ihtiyacın giderildiği yapıya bankacılık denmektedir. Çoğu insan paraya ihtiyaç duyduğu zaman bankaların açmış oldukları kredilere ve faiz oranlarına göz atar.

Bu kimi zaman ihtiyaç kredisi olurken kimi zaman taşıt ya da konut kredisi olabilir. Peki siz de banka faiz oranları neye göre belirlenir, hiç merak ettiniz mi? Söylemek gerekirse bu genel anlamda arz ve talebe göre belirlenmektedir. Talep ne kadar fazla ise kredi faiz oranları o kadar yükselmekte, talep ne kadar az ise faiz oranları o kadar düşmektedir.

Faiz Oranlarını Arz ve Talep Etkiler

Bireysel kredi kullanmak istediğinizde bankalar tarafından bakılan ilk değerlerin başında kredi notu yer alır. Kredi notunuz ne kadar düşük ise faiz oranları da esneyebilir. Tabii bu genel anlamda faiz oranlarını etkileyen bir etmen değildir. Daha çok arz ve talebin yol açtığı bir oynama söz konusudur. Banka faiz oranları belirlenirken arz ve talep göz önünde bulundurulur.

Örneğin konut arzının artması ve talebin düşmesi doğrudan konut kredilerinin faiz oranlarına yansımaktadır. Bu noktada devreye devlet de girebilmektedir. Talebin azalması, insanların ev almak için kredi almak istememesi gibi düşünülebilir. Doğal olarak insanların konut almaya teşvik edilmesi için de faiz oranlarında bir oynama yapılır. Oranlar düşürülerek tekrardan teşvik sağlanır. Bu noktadan sonra talebin artması ile birlikte faiz oranları tekrardan yükselişe geçer.

Arz ve talebin faiz oranlarında ciddi derecede büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bunun sebebi paranın kullandırılması ve piyasanın daha hareketli bir hale getirilmesidir. Piyasalardaki durumlar söz konusu olacaktır. Örneğin taşıt kredisinde de durum aynıdır.

Piyasada artan bir taşı arzı söz konusu ise bu doğrudan kredi faiz oranlarının düzenlenmesi demek olacaktır. Biliyorsunuz ki 0 km araç almak için kullandırılan taşıt kredilerinin faiz oranları daha düşük olmaktadır. Bunun temel sebebi insanların alışveriş için teşvik edilmesi ve piyasaya hareketlilik getirilmesidir. Peki bunları etkileyen farklı faktörler de bulunuyor mu?

Kredi Notu Faiz Oranını Değiştirebilir

Bireysel olarak kredi kullanmak istediğiniz zaman bankaların size cevap verebilmesi adına bazı incelemeleri yapması gerekir. Bildiğiniz gibi KKB tarafından tutulan kredi notları bu aşamada incelenir. Eğer ki kredi notunuz düşük ise ve banka size kredi vermeyi kabul ettiyse faiz oranları değişiklik gösterecek ve doğal olarak artacaktır.

Kredi notu daha yüksek olan bir kişinin sizinle aynı krediyi kullanıp daha düşük faiz ödemesi de bundan kaynaklıdır. Unutulmamalıdır ki bireysel kredilerde değişiklik son derece esnektir. Çoğu zaman bu faiz oranlarını etkilemez ancak ince bir çizginin bulunduğu da unutulmamalıdır.

Kredi faiz oranlarının belirlenmesi birçok farklı etmen rol oynayabilir. Örneğin bir memurun ya da emeklinin kullanacağı kredide devlet bankaları tercih edildiği zaman oranlar daha düşük olacaktır. Doğal olarak özel sektör çalışanlarının emekli ve memurlar ile aynı bankadan aynı krediye başvurmaları ve daha değişik faiz oranları ile kredi kullanmaları da bundan kaynaklıdır.

Yani faiz oranlarının daha çok piyasalara göre belirlendiğini, bunun yanında kişiye bağlı olarak tekrardan revize edilebildiğini de söylemek gerekir. Devletin de bu konuyu takip etmesi ve insanları teşvik etmesi yine oranları değiştirecek etmenlerden biridir. Kredi notu, daha önce kırmızı çizgi ve benzeri durumlar da yine faiz oranını değiştirecektir.