FinansP.com

Döviz Hesabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Döviz Hesabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Döviz Hesabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler ,Çalışan her birey ileride daha rahat bir hayat yaşayabilmek için çalıştığı yıllarda bazı yatırımlarda bulunmaktadır. Kimi altına kimi gayrı menkule kimi ise dövize yatırım yapmaktadır. Ülkemizde dövize yatırım denilince eski dönemlerde mark şimdilerde ise Dolar veya Euro gelmektedir. Bu yatırımları kişilerin bazıları kendi evinde saklayarak yaparken bazıları ise bankaların sunduğu imkanları değerlendirmek için bankalar aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Bankalar aracılığı ile yatırım yapacakların 

Döviz hesabı hakkında bilinmesi gereken bazı hususlara dikkat etmesi gerekecektir. Euro hesabı veya Dolar hesabı olarak açtırılan bu hesaplarda bankalar hesap sahibine sadece yatırımını saklamak konusunda değil yatırımını artırma konusunda da yardımcı olmaktadır. Ayrıca bankadan bankaya değişmek üzere havale ve EFT ücretlerinde de ciddi kolaylıklar sağlanmaktadır. Herhangi bir bankada döviz hesabının olması para transferi açısından hızlı olmasından dolayı kazanç sağlamaktadır.

Elden döviz alıp satmak zaman istemektedir. Oysaki bankada bulunan hesap aracılığı ile kur yükseldiği anda döviz satılıp düştüğü anda alınarak hem vakitten hem de nakitten kazanılır. Bankalar bazı prosedürler uygulasa da yinede hesap üzerinden işlem yapmak hem daha hızlı hem de daha kazançlı olmaktadır. 

Döviz hesabı hakkında bilinmesi gerekenler arasında bankaların ortak prosedürlerinin yanı sıra her banka kendine göre bazı ekstra prosedürler de koyduğudur. Bankların şartları budur deyip hemen işlem yapmamak işlem yapılacak olan bankanın bütün prosedürleri öğrenilip öyle döviz hesabı açtırılmalıdır. Döviz bütün dünyanın kullandığı bir araç olduğundan bankalar koydukları ekstra şartlar ile yatırımcıyı ve kendini güvene almaktadır.

Döviz Hesabının Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Döviz hesapları, yabancı ülkelerin para birimlerinin seyrine göre alınıp satılarak tasarruf sağlanan bir yatırım aracıdır. Bu yatırım aracını bankalarda tutmak isteyenler için bankalar vadeli veya vadesiz hesap imkanları sunmaktadır. 

Döviz hesabı hakkında bilinmesi gerekenler konusunda şu da bilinmelidir ki bu hesaplar özellikle yurt dışında iş dolayısıyla para transferi gerçekleştirenlerin işlerini oldukça hızlandırmaktadır. Bu hesapları açmak oldukça kolayıdır. Şubeye gitmeden internet üzerinden birkaç dakika içinde gerçekleştirilebilecek bu hesaplarda alınan hesap ücretleri bazen can sıkabiliyor. Bunun için döviz hesabı açtırma düşündüğünüz bankanın ne kadar hesap işletim ücreti aldığını öğrenmelisiniz. Yatırımcılar için bu durum dezavantaj olsa da bankaların hesap sahiplerine verdiği yüksek faiz oranları avantaj olarak değerlendirilebilir.

Döviz hesabı internet üzerinden açılabilmektedir. Fakat döviz hesabı hakkında bilinmesi gerekenler hususunda bilgisi olmayanlar neyi nasıl yapacaklarını bilemeyebiliyorlar. Hatta bu konu hakkında yeterince bilgisi olmayanlar internet üzerinden araştırma yaparken maalesef ki bu işlemleri sizin yerinize biz yaparız diyip yatırımcıdan şifresini alarak hesaplarını boşaltan dolandırıcılar tarafından kandırılabiliyorlar.

Dolandırılma durumlarında bankalar şifrenin hesap sahibi tarafından kendi isteği ile verildiğinden dolayı kişinin kaybını karşılamamaktadır. Bu ve çeşitli nedenlerden dolayı ne olursa olsun asla banka şifrenizi üçüncü kişiler ile paylaşmayınız. Döviz hesapları hakkında bilgisi olan ve bankada hesabı bulunanlar birkaç dakikalarını ayırarak internetten rahatlıkla hesap açıp, hesabını yönetebilirler. Fakat bilmeyenlere tavsiyemiz bankanın en yakın şubesine giderek yardım talep etmeleridir.

İnternetten Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

İnternetten veya mobil uygulamalardan döviz hesabı açmak için online işlemlerde işlem başvuruları kısmına girilmelidir. İşlem başvuruları veya hesap aç kısmında bulunan döviz hesabı aç veya bankalara göre değişen benzer ifade tıklanmalıdır. Bu bölümden açmak istenilen vadeli mi vadesiz mi, Dolar mı Euro mu olduğu seçildikten sonra bankanın yatırımcıya sunduğu onay metni ve başvuru şartları dikkatlice okunarak onaylanmalıdır. 

Döviz hesabı hakkında bilinmesi gerekenler işte bu onay metni ve başvuru şartları içerisinde yer almaktadır. Genellikle internetten hesap açma işlemleri için bankalar ücret talep etmemektedir. Fakat hesabın içeriğinin ne olduğu ve şartlarının neler olduğu konusunda bilgi sahibi olmak için özellikle bu onay ve başvuru metinlerinin en alt, orta ve üst kısımları muhakkak okunmalıdır.