FinansP.com

Askerlere İşsizlik Maaşı Ödenecek

Askerlere İşsizlik Maaşı Ödenecek

Askerlere İşsizlik Maaşı Ödenecek ,Sigortalı olarak çalışan ve vakitlerini askeri önüne bırakan gençler hem tazminata, hem de işsizlik yardımlarına ve aynı işyerinde geri döndükten sonra çalışma hakkına sahiptir. Askerlik nedeniyle işten ayrılanlar, başka koşullar taşıyorsa işsizlik parası alma hakkına sahiptir.

Son 3 yılda prim ödemelerinin en az 600 gün ve son 120 gün kesintisiz prim ödenmesi gerekir. Birliklere giden gençler, askerlik öncesi ve sonrası işsizlik parası alabilirler.

Askerlik hizmeti süresince işsizlik parası elde edilemez. İşsizlik ödeneği almak için İŞKUR’a başvuran sigortalılar çalışmaya hazır olmalıdırlar. Askerde bu mümkün olmadığından, işsizlik parası ödenmez. Askerlere işsizlik maaşına başvurduysanız maaş askere gittiğinizde ödenir ve askerlik hizmetinin ücreti ödenir. Asker hemen giderse, İŞKUR’a başvurarak çalışıncaya kadar işsizlik parası alabilir.

Başka bir deyişle, son 3 yılda en az 600 gün ve son 120 gün içinde prim ödemeleri kesintisiz olarak ödenmelidir. Birliklere giden gençler, askerlik öncesi ve sonrası işsizlik parası alabilirler.