FinansP.com

Arsa Tapulu Daireye Kredi Verilir mi

Arsa Tapulu Daireye Kredi Verilir mi

Arsa Tapulu Daireye Kredi Verilir mi Bankalara konut kredisi talebiyle başvuran müşterilerin, çeşitli kriterleri sağlamış olması gerekir. Bu kriterlerin başında satın alınacak olan evin/dairenin krediye uygun olması durumu gelir. Evin krediye uygun olabilmesi demek gerekli belgelerin ve tapunun mevcut olması anlamına gelir.

Son zamanlarda değerlendirilebilecek en güzel ve en kârlı yatırımlardan birisi de ev satın almaktır. Zaman içinde değerlenebildiği gibi kiraya verilerek de düzenli gelir elde edilebilir. Bu nedenle yatırım yapmak isteyen vatandaşlar, evi satın alabilecek gücü olmasa dahi, %20‘lik bir peşinat ve %80‘lik konut kredisi ile ev sahibi olabilmektedir. Yeni evlenen çiftler, ikinci bir ev sahibi olmak isteyenler, kira vermek istemeyenler bankalardan konut kredisi başvurusunda bulunan önemli bir çoğunluğu oluşturmaktadır. Konut kredisinin en önemli şartı ise satışa konu olan taşınmazın tapusudur.

Bankalar Ne Tür Taşınmazlara Kredi Verebilir

Satışa konu olan tüm daire veya evlere kredi verilmez. Bazı şartları sağlamış olması gerekir. Özellikle evin %80‘inin tamamlanmış olması, üzerine bir borç olmaması, iskan durumunda olması veya kat mülkiyeti durumunda olması gerekir. Bahsetmiş olduğumuz bu şartları sağlayan dairelere, ekspertiz raporuna göre bir değer verilir ve bankalar en fazla evin %80’ine kadar nakit desteği sağlamaktadır. Konut kredilerinin diğer kredilerden farkı ise 10-20 yıl gibi uzun vadelerle alınabilmesi ve kira eder gibi ev sahibi yapmasıdır.

Arsa Tapusu Olan Eve/Daireye Kredi Verilebilir mi

Gelir durumu müsait olan ve evin ekspertiz değerinin %20‘sine sahip olan vatandaşlar, bankalara konut kredisi için başvuruda bulunabilir. Bankalar çeşitli incelemelerin akabinde olumlu veya olumsuz olarak başvuruyu değerlendirir. Olumlu bulunan başvurulara karşın kredi verilmesi durumunda evin tapusu istenmektedir. Peki hangi evlere tapu verilir veya evin krediye konu olabilmesi için hangi şartları sağlamış olması gerekir, bunlara madde madde değinelim:

– Satışa konu olan evde kat mülkiyeti tapusu veya kat irtifakı bulunması gerekir. Bazı taşınmazlarda bu belgeler mevcut olmayabilir. Bu durumda belirli bir ücret ödenerek kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusu alınabilmektedir.

– Yine satışa konu olan evin ekspertiz değerinin, satın alınacak tutarla örtüşmesi gerekir. Bu şart sağlandığı takdirde, banka müşteriye evin değerinin %80‘ine kadar kredi çıkartabilmektedir.

– Taşınmaz inşaat halinde ise kredilerin olumlu sonuçlanması için en az %80‘inin tamamlanmış olması gerekir. Özellikle kaba inşaatı tamamen bitmelidir.

– Bu şartların haricinde bazı bankalar, kredi başvurularında farklı şartlar aramaktadır. Gelir belgesi, kefil vb. ekstra isteklerde bulunabilirler.

Ev Satın Almak için Kredi Çekmek Avantajlı mı

Bu konuda birçok farklı yorum yapılabilir. Net bir cevap verebilmek için ev satın almayı düşünen bireyin gelir/gider durumu ve aylık kenara koyabildiği miktar önemlidir. Satın alınacak evin tutarı, vade sayısı, kredi oranları ve ödeme gücünüz konut kredisi başvurunuzun mantıklı olup olmadığını gösterir.

Ev satın alma amacıyla konut kredisi başvurusunda bulunmak için öncelikle son aylardaki giderlerinizi tartmalı ve birikim yapabileceğiniz ( gelir-gider ) tutarı netleştirmeniz önemlidir. Şayet geliriniz giderinize oranla %40 daha fazlaysa bütçenize uygun bir ev seçerek konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Fakat aylık giderlerinize yaptığınız harcamalardan sonra fazla bir miktar kenara koyamıyorsanız konut kredisi başvurusu yapmak ideal bir tercih olmayabilir. Kira ödememek için konut kredisi başvurusu yapmak yerine, biraz daha birikim yapıp; daha rahat yaşam şartları oluştuğunda ev satın almak mantıklı olacaktır. Konut kredisi başvurusu yapmadan önce mutlaka birçok bankadan teklif almanız yararınıza olacaktır.