FinansP.com

Araç Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araç Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araç Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler , Araç kredisi çekmek kişilerin araç alımlarında kolaylık sağlayan, otomobil veya ticari araç alanların yararlanabileceği hizmettir.

Kişiler taşıt kredisi kullanarak alacakları araçları, vadeli olarak ödeme fırsatına sahip olurlar. Bankaların sağladığı bu imkân ile araç satın almak isteyen kişiler birikim yaparak araç alma sıkıntısından kurtulurlar.

Taşıt kredisi kullanmak isteyen kişiler tercih ettikleri bankalara başvuru yaparak koşulları inceleyebilir ve kendilerine en uygun gelen bankadan taşıt kredilerini kullanabilirler. Sıfır araç alımlarında ve ikinci el araç alımlarında taşıt kredisinden yararlanmak mümkün olmaktadır.

Taşıt kredisi başvurusu yapmadan önce başvuru sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli konular vardır. Banka tercihi sonrası alacağı araca karar veren kişilerin bilmesi gereken önemli hususları şu şekilde sıralayabiliriz.

Taşıt kredisi başvurularında kefil isteme zorunluluğu bulunmaz. Ancak bankanız gerek gördüğünde kefil isteme hakkına sahiptir.
Taşıt kredisine başvurmadan önce hazırlanması gereken belgeler vardır. Bu belgeleri öğrenerek başvuru öncesi hazırlamak gerekir.
O km araç almak isteyenlerin alacağı taşıtın proforma faturasını bankaya ibraz etmesi gerekir.

el araç almak isteyenlerin satışı yapan kişinin sahip olduğu son Motorlu Araç Tescil ve Trafik Belgesini bankaya ibraz etmesi gerekir.
Başvuru öncesinde tercih ettiğiniz bankayı arayarak banka tarafından istenilen tüm belgeleri ve taşıt kredi detaylarının öğrenilmesi gerekir.

Taşıt kredisi alımlarında uygulanan faiz oranları sabit olmayıp bankalara göre değişiklik gösterir. Taşıt kredisi almak için başvuran kişilerin kredi notunun yeterli olması oldukça önem kazanır. Kredi notu yüksek olan kişilerin başvuruları yüksek oranda olumlu sonuçlanır. Taşıt kredisi almak isteyenlerin borç durumlarında sıkıntı olmaması önem kazanır.

Taşıt kredisi başvurusu yapmak isteyen kişilerin borç oluşturmamaya özen göstermesi ve ödemelerini aksatmadan yapması oldukça önemlidir. Taşıt kredisinin vade süresi en fazla 48 ay olarak belirlenmiştir ve aldığınız aracın borcu bitene kadar banka tarafından rehin olarak tutulur.

Araç Kredisi Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır

Taşıt kredisi hesaplama 2018’de yapılan yeni düzenlemeye uygun olarak verilmektedir. Taşıt kredisi için tercih edilen banka ile yapılacak olan hesaplama işlemleri sonucuna göre kişiler taşıt kredisi başvurularını yapabilirler. Araç satın almak için hiç sermayesi bulunmayan kişiler % 100 kredi ile araç satın alamazlar. Bir miktar sermayesi olan kişiler taşıt kredisi başvurusu yaparak bankaları ile hesaplama işlemlerini gerçekleştirirler.

Araç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır, Gereken Evraklar Nelerdir

Bankalar tarafından verilen taşıt kredisinden yararlanmak için başvuru öncesinde hazırlanması gereken evraklar şunlardır;

Başvuru sahibine ait olan ve üzerinde T.C numarası bulunan kimlik belgesi
Başvuru sahibine ait su, telefon veya elektrik gibi herhangi bir fatura
Başvuru sahibinin ikametgah belgesi
Aracın fiyatının belirlenmiş olduğu proforma fatura veya eksper raporu
Ticari araç kredilerinde ticaret sicil gazetesi, oda kayıt belgesi ve işletmeye ait telefon faturalarından biri Araç Kredisi Yüzdeleri Nelerdir, Araç Bedelinin Tamamı İçin Kredi Alınabilir mi?

Taşıt kredisi yüzde kaç verilir sorusu araç kredisi kullanmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konular arasında bulunur. BBDK yeni düzenlemesine göre 90 bin lira ve bu rakamın altında araç kredilerinde aracın %70 oranı için kredi verilmektedir.

Satın almak istediğiniz araç bedeli 90 bin liranın üzerinde ise araç bedelinin %50 oranında kredi kullanma imkanına sahip olunur. İkinci el araç satın almak isteyen kişiler kullanacakları kredi oranları araç değerinin kasko fiyatı üzerinden hesaplanır. Ticari araç kredisi başvurularında %100 oranında peşinatsız kredi kullanılabilir.

2.el araç kredisi şartları
Taşıt Kredisi
Taşıt kredisi herkese çıkar mı
araç kredisi
Taşıt kredisi nasıl alınır
Kaskosuz araç kredisi
Taşıt kredisi ile araç alma süreci
Taşıt kredisi için kredi notu Kaç Olmalı