FinansP.com

Araç İpotekli Kredi Nedir Nasıl Alınır

Araç İpotekli Kredi Nedir Nasıl Alınır

Araç İpotekli Kredi Nedir Nasıl Alınır – araba ipotekli kredi veren bankalar.


Günümüzde herkesin hemen her zamanda nakit ihtiyaçları olabilmektedir. Bu nakit ihtiyaçlarımızı çoğumuz yakınlarımızdan borç alarak geçirmeye çalışsak da bazı kimseler bankadan borç almak zorunda kalabiliyorlar. Bu gibi durumda bankanın kredi seçenekleri kredi çeken kişi için önemli bir hal alıyor.

Bazı insanlar bankadan zaman zaman kredi çekmiş ve kredilerini zamanında ödeyemedikleri olmuştur. Bu gibi durumlarda kişinin kredi notu düşüyor ve bankadan kredi alma ihtimali zayıflıyor. Hatta uzun süre borçlarını aksatmış kişiler kara listeye düşüp 5 yıl boyunca bankadan kredi çekemiyor ve kredi kartı kullanamıyor. Bu gibi durumlarda bazı vatandaşlar kredi çekebilmek için bankaya teminat yatırmak zorunda kalıyor. Bu teminatların en önemlilerinden biride araba ipoteği olur. Kredi çekme ihtimali zayıf olan kişiler araçlarını bankaya ipotek ettirerek kolaylıkla kredi alabiliyor. Bu yazıda sizlere araç ipotekli kredi nedir ? Araç ipotekli kredi nasıl alınır gibi detaylı bilgiler vereceğiz.

Araç İpotekli Kredi Nasıl Alınır Başvuru Şartları Nelerdir ?

Banka müşterilerinin büyük çoğunluğu ipotekli kredi ya da teminatlı kredi başvurusunu, kredi notunun düşüklüğü veya kara listeye girmiş olması nedeniyle yapmaktadır. Bu nedenle bankalar oluşturacakları kredileri ipotek gösterilen araca göre hazırlar ve buna göre belli şartlar koyarlar. Öncelikle kullanılacak kredi ne olursa olsun araç ipotekli kredi için hepsi aynı kefede tutulacaktır.

Kişinin kullanacağı kredinin muhakkak aracın değerinden az olması gerekmektedir. Aksi durumlarda kişini araç ipotekli kredi alabilmesi için kredi notunun iyi seviyede olması gerekmektedir. Örneğin 50 bin TL kredi çekeceksiniz fakat altınızda 40 bin TL’lik araç var. Bu durumda yapacağınız en iyi şey kredi notunuzu yüksek tutmaktır aksi takdirde bu teminat tutarıyla kredi alamazsınız. Ancak gelir durumunuz iyiyse ortalamanın üzerindeyse kredi notunuz düşük de olsa aracınız değersiz de olsa araç ipotekli kredi alabilirsiniz.

Araç ipotekli krediyi diğer kredilerden ayıran önemli bir husus bulunmaktadır. Bu husus kredi başvurusu yapan kişinin ipotek ettireceği aracın ruhsatının kendi üzerine ait olması gerekliliğidir. Yani ailenizden veya akrabalarınızdan birinin aracını ipotek ettiremezsiniz ama ailenizin arsası varsa eğer bu gibi durumlarda aileniz arsasını ipotek ettirerek kredi
alabilirsiniz ancak bu şuan konumuz değil.

Her ne kadar araç ipotek ettiriliyor bir nevi bankanın elinin altında tutuluyor olsa da kredi alabilmek için belirli miktar gelirinizin olması gerekir. Örneğin araç ipotekli kredi olarak çekeceğiniz kredi miktarı yüksekse ve sizin aldığınız ücret borcun faizini ancak karşılıyorsa bu gibi durumlarda maalesef kredi başvurunuz olumsuz yanıtlanabilir. Bunun sebebi banka her halükarda borcun ödeneceğini garanti altına almak istemesi ve hukuki süreçlerle uğraşmak istememesidir. Borcun ödenmemesi durumunda kişinin maaşına haciz konabilir ve ipotek ettirilen araç banka himayesine girebilir. Bu sayede banka aldığı borcun ödeneceğini garanti altına alır.

Araç İpotekli Kredi Almak İçin Hangi Belgeler Gereklidir ?

Araç ipotekli kredi almak için bazı belgelere sahip olmanız gerekmektedir. Bu belgelerden bazıları şöyledir.

– Nüfus Cüzdanınız veya Sürücü Belgesi Fotokopiniz.

– Muhtarlıktan alınmış İkametgah belgesi veya kişi adına kesilmiş elektrik su veya doğalgaz faturası.
Kesilen faturanın muhakkak başvuru yapan adına kesilmiş olması gerekmektedir.

– İpotek ettirilen aracın ruhsatı ve ruhsat fotokopisi

Araç İpotekli Krediye Nasıl Başvurulur ?

Araç ipotekli kredi kullanmak isteyen bireyler gerekli belgelerin toplanmasından sonra banka şubelerine giderek başvuruda bulunurlar. Şube dışında kesinlikle araç ipotekli kredi başvurusu yapılmaz. Gerekli belgeleri alıp bankaya giden müşteri aracını ekspertiz kontrolü nedeniyle bankaya getirmek zorundadır. Araç ekspertiz kontrolünden sonra değeri belirlenmiş olur. Ekspertiz değeri belirlenen aracın raporunu bankaya iletir ve buna göre de banka size kredi limitlerini açar.

Bankanın verdiği kredi teklifini kabul etmeniz halinde, banka tarafından ödeme planı oluşturulur ve araç ipotek ettirilmek için notere götürülür. İpotek işlemi tamamlandığında kredi tüketicinin hesabına yatar. Bu süreç boyunca belli masraflar olacaktır. Bu masraflar ekspertiz, noter, sigorta gibi masraflardır. Bu masrafların tamamı tüketici tarafından
karşılanacaktır. Talep edildiğinde bu masrafları banka karşılayabilir ve kredi ödemelerinize ekleyebilir.

Araç İpotekli Kredinin Ne Gibi Özellikleri Vardır ?

– Araç İpotekli Krediler, aracın modeli eski veya yeni oluşu fark etmeksizin ekspertiz tarafından belirlenen rapora göre değerinin %50’si kadar kredi limiti sunar. Yani aracınız ekspertiz tarafından kontrol edilir değeri ölçülür. Eğer değeri 40 bin ₺ çıkmışsa 20 bin ₺ kadar kredi alabilirsiniz. Daha fazla kredi kullanabilmek için ek teminat göstermeniz gerekir.

– Kredi kullanan kişiye kredi ödemesi boyunca hayat sigortası yaptırılır. Bu sigorta tamamen kişi tarafından ödenir.

– İpotek gösterilen aracın kasko sigortası bulunmak zorundadır.