FinansP.com

Altın Nereden Alınmalı

Altın Nereden Alınmalı

Altın Nereden Alınmalı ; Banka , Kuyumcu , Borsa İstanbul

Geleneksel yatırım aracımız altın, her gün üstüne katarak devam ediyor. Halihazırda ekonomideki dengesizliklerin üzerine dünyadaki salgınlar eklenince güvenli liman olarak belirlediğimiz bu madeni tercih edenlerin sayısı artmakta. Kimimiz yatırım aracı olarak görürken kimimiz birikim ve var olan paramızın değerini korumanın peşinde. Ne sebeple olursa olsun altın almak ekonomideki dengesizliklere karşı bir önlem almaktayız. Elbette insanlar yatırım araçları içerisinden hangisini seçeceğinin kararını veremiyor.

Örneğin altını kuyumcudan mı almalıyız yoksa altını bankadan mı almalıyız dendiğinde detayları bilmiyorsanız belki de zarar ediyorsunuzdur. Bu sebeple avantaj ve dezavantajları bilerek hareket etmeniz ekstradan ücret ödememenize ve sonrasında kar etmenize olanak sağlıyor.

Kuyumcudan Altın Almak Mantıklı Mı

Özellikle düğün, doğum, sünnet gibi olaylarda birçoğumuz kuyumcunun kapısını çalmıştır. Edinmek durumunda olduğumuz için anlık fiyatına bakmadan satın alıyoruz. Diğer altın alma şekilleriyle kıyasladığımızda zarar edip etmediğimizi çok araştırmıyoruz. Sadece farklı kuyumculardan fiyat alarak hareket ediyoruz.

Genellikle kuyumcu altın fiyatı diğer fiyatlandırmaların biraz daha üzerinde olur. Bunun nedeni ise parayı ödediğiniz anda fiziksel olarak elinize alabilmenizdir. Yastık altı altın saklama gibi kavramlardan bileceğimiz üzere insanlar bilezik, yüzük gibi çeşitli ziynet eşyalarını fiziksel olarak saklamayı tercih ediyor.

Bankadan Altın Almak Karlı Mı

Gelişmiş teknoloji hayatımızdaki her noktayı derinden etkilediği gibi finans, ekonomi, para alanlarını geliştirdi. Bankaya uğramadan onlarca işlemi hallederken yatırımlarımızı dahi uzaktan telefonlarımızla halledebiliyoruz. Peki son zamanlarda popülerlik kazanan altın hesabı açarak bankadan altın almak mantıklı mı derseniz durumunuza göre değişir. Çünkü amacınıza göre yaptığınız hareketin karşılığı değişir.

Öncelikle altın almak için bankadan altın hesabı açmak gerekir. Bilmeniz gereken en önemli husus geçtiğimiz aylarda devreye giren yüzde 1’lik kambiyo vergisidir. Yani bankadan altın alırken bankanın güncel altın fiyatı üzerine eklediği farkın haricinde bir vergi daha ödeyeceğinizdir.

Özetlersek; 1) bankanın kendi kur farkını ödediniz, 2) yüzde 1’lik kambiyo vergisini ödediniz ve bankadaki hesabınıza altınlar eklendi. Diyelim ki bankadan fiziksel altın almak istediniz. İşte o zaman da tercih ettiğiniz bankaya ekstra bir komisyon daha ödeyerek fiziksel halde elinize alabiliyorsunuz. Son olarak da bu komisyonu hesaba kattığımızda toplamda 3 komisyon ödemiş oluruz. Böylece bankadan altın almalı mıyız konusunu kısaca özetledik.

Kuyumcuda sadece söylenen fiyatı öderken, bankada belirttiğimiz 3 komisyonu ödemeniz gerekir. Elbette bankadaki komisyonlar tek başlarına ufak miktarlardır ancak topladığız taktirde aşağı yukarı kuyumcuda altın fiyatı yakınına denk gelmektedir. Burada verilecek tavsiye fiziksel olarak saklamak istiyorsanız ve güvenlik probleminiz yoksa kuyumcuyu tercih etmektir. Çünkü hem ikisi arasındaki komisyon uçurum kadar farklı değildir hem de alışveriş sonunda direkt elinize gelmektedir. Pek tabii ki uygun fiyatlı bir kuyumcudan alışveriş yaptığınızı tahmin ediyoruz.

Ayrıca yatırım yapmanın yanında dolar ve euro alıp satar gibi altın al sat yaparak para kazananların sayısı da hiç az değil. Hal böyle olunca kuyumcuya git gel yaparak, fazla fazla komisyon ödemek yerine direkt online şekilde ticaret yapabilmenize olanak sağlayan bankalar tercih sebebi olmalıdır. Düşük makastan faydalanıp kar edeceğiniz bankalar sayesinde kambiyo vergisine rağmen artıya geçebilirsiniz.

Bankadaki Hangi Altın Hesabını Açmalıyım

Normal para birimlerindeki vadeli, vadesiz, birikim hesapları gibi çeşitler altın hesapları için de çeşitlilik bulunmaktadır. Hatta bankalar birçok farklılıkla sundukları vadeler sayesinde durdukları yerden müşterilerine iyi paralar kazandırmakta. Altın al sat yapmak için banka hesabı açarken vadesiz altın hesabı size yeterli gelecektir. Ancak bunun ötesinde paranızı faize yatırır gibi altını faize yatırmak da mümkün. Bu yüzden tercih ettiğiniz bankanın hesap türlerini inceleyip amacınıza uygun olanını seçebilirsiniz.

Borsa İstanbul ZGOLD kodu ile altın fonu alabilirsiniz Şu an adet fiyatı 40.500TL