FinansP.com

Altın Fonu Hakkında Temel Bilgiler

Altın Fonu Hakkında Temel Bilgiler

Altın Fonu Hakkında Temel Bilgiler , Altın Fon Hesabı Nedir

Bütün dünya genelinde altın, en önemli elementlerin ilk sıralarında yer alan kıymetli varlıklar arasındadır. Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile beraber olanaklar artmakta ve bu nedenle altın alım ve satımı yalnızca kuyumcularla sınırlı kalmamaktadır. Banka, telefon, tablet gibi akıllı cihazlar üzerinden de basit şekilde temin edilebilir.

Altın fonu, altının Türk Lirası olarak kazancına paralel oranda çok fazla gelir sağlamak isteyen yatırımcıların kullanmış olduğu bir hesap çeşididir.

Altın Hesabı
Ülkemizde altın fon hesabı oldukça fazla tercih edilmektedir. Bütün bankalarda bulunan bu sistem çok fazla talep görmesinin yanı sıra kullanışlı da olmaktadır. Altın fonu kullanımı, evde tutulmakta olan altınların değer kaybı yaşamaması açısından sistemde yatırım olarak yer alır. Kurulan bu sistemin temel başlıklarından birisi de fon hesabının değerli bir arz olduğu bilinir. Altın fon getirisi sahiplerini yüksek noktalara ulaştırabilen kâr marjı etkili bir sistemdir.

Altın Fon Hesabı Nedir?

Altın Fon Hesabı Açılımı
Altın fon hesabı tüm bankalar tarafından kolayca açılır. Altını eskiden olduğu gibi yastık altlarına saklamak, oluşabilecek herhangi bir riski yok eden fakat, yatırımlarınızın daha fazla değer kazanacağı yatırım hesabı olmasından dolayı banka sistemi çok daha avantaj sağlar.

Altını elinde bulunduran kişiler, altının bekletilmesi esnasında çok fazla risk faktörü taşır. Ancak altın fon hesabı, alım ya da satım yapılabilir olmasından ötürü altını anında paraya çevirme özelliği bulunur. Birçok banka müşterileri için altın fon hesabı hizmetini sunuyor. Ancak altın fon hesabındaki temel amaç, fonların yatırımcılarına altının bütün dünyadaki altın piyasasındaki fiyat gelişmelerini anında iletir.

Altın Fonu Alım Satım
Altın fonu hesabı açtıran müşteriler, bu fonlarını vadesiz mevduat hesaplarından kolaylıkla yönlendirmelerini yapabilir. Hesabınızda yer alan ve ihtiyacı bulunmayan limiti ilgili banka fonlarından altın alım işlemini kolayca yaparak değerlendirebilirsiniz.

Altının değerini Türk Lirası türü üzerinden kar elde edebilir ve diğer bir taraftan da müşteriler, hesabı olan bankanın son dakika gelişmeleri, kampanyalarını dikkate alarak bulundurmuş olduğu altınları fon hesabı açarak Türk Lirası’na dönüştürebilir. Bankaların düzenlemiş olduğu kampanyaları, yatırımcılar altınlarını geri alabilmek için belirtilmiş olan şartlar oluştuğu anda Türk Lirası olarak ya da tekrar altın olacak şekilde yatırımlarını geri alma olanakları mevcuttur.

Altın Fon Hesabı Nedir?

Altın Hesabı ile Altın Fon Hesabı Arasındaki Farklar Nelerdir?
Altın hesabı, piyasadaki altın değerlerine göre açılan bir hesap olmasının yanı sıra altın fonu ise, piyasada ki altın fiyatlarına göre değil de bankaların belirlemiş olduğu altın fon ücretiyle fon olacak şekilde altına yatırım yapılmasına olanak tanıyan hesap olarak ifade edilir. Altın fonu fiyatı, mevcut piyasadaki altın fiyatlarından farklıdır ve belirlenmiş olan fon fiyatı üstünden yatırımların değerlendirilmesi yapılır. Anapara korumalı altın fonunda da anaparanız koruma altındadır ve bu şekilde paranızın değerinde düşme yaşanmaz.

Altında yaşanacak yükselişlerde fona dahil edilir ve zamanından önce paranızı çektiğinizde erken çeke bedeli olarak %1-5 arasında komisyon ödersiniz. Aylık ve yıllık faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Altın fon hesabında anapara korumalı bir hesap gibi herhangi bir vade süresi yer almaz. Anaparanın korunması da olamamış olur ve açılacak altın fon hesabında altın fon ücreti adı altında bir ücret de talep edilir. Aslına bakılırsa bu iki hesap arasında da pek belirgin farklar bulunmaz. Altın piyasa değerine göre derecelenir ve dikkat eken tek fark altın hesabında alış-satış fiyatı altın piyasasına göre işlem görür. Anca altın fon hesabında ise alış-satış fiyatları altın piyasasına göre değil belirlenen fiyattan işlem görür.