FinansP.com

Akbank BES İptali Nasıl Olur

Akbank BES İptali Nasıl Olur

Akbank BES İptali Nasıl Olur 2017 yılının ocak ayından itibaren yürürlükte olan ve 2019 yılında yeniden devam etmesine karar verilen BES (Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi) aracılığı ile çalışan kişilerin maaşlarından net olarak %3 kesinti yapılmaktadır.

Bu kesintiler, çalışanların adına açılan birikim hesaplarına aktarılıyor ve tasarrufun çoğaltılması hedeflenmektedir. Herhangi bir nedenle BES iptalinde bulunmak isteyen çalışanlar, Akbank’ın sunmuş olduğu çeşitli kanallar vasıtası ile bu taleplerini yerine getirebilmektedir.

BES Cayma Hakkı Nedir?
Çalışan kişilerin zorunlu bir şekilde katılım gösterdikleri bireysel emeklilik sisteminden cayma hakları vardır. Ancak kesinti veya aidat gibi bazı ödemeler ile karşı karşıya kalmamak için sözleşme yürürlükte olduktan sonra en geç 2 ay içinde iptal işleminin gerçekleşmesi gerekir.

Eğer 2 aydan daha fazla BES hesabı aktifse, iptal etmek isteyen kişilerin hesaplarından katılım payı, aidat gibi nedenlerle kesintiler söz konusu oluyor. Bu nedenle çalışanlar, iptal işlemini yapmadan önce hesaplarından ne kadar kesinti yapılacağı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma olanakları mevcuttur.

Akbank Avivasa BES İptali
Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) katılım gösteren kişilerin birikim hesaplarını Akbank, yan kuruluşu olan Avivasa vasıtası ile açar. Bu nedenle iptal işlemlerini yapmak isteyen kişilerin Akbank’a ek Avivasa şubelerinden de faydalanma olanakları vardır.

Şubeden BES İptali
Avivasa ya da Akbank şubesine giderek çalışanlar BES iptal dilekçesi yazarak veya kendisine verilen hazır bir dilekçenin boş bulunan kısımlarını kendi gerçek bilgileri ile doldurabilir. Adı geçen bu dilekçeyi imzaladıktan sonra teslim ederek hemen BES iptalini yapmış kabul edilir. Fakat para iadesi açısından 10 iş günlük yasal sürenin beklenilmesi zorunludur. Para iadesi, kesinti yapılan maaşın yatırılmış olduğu hesaba gerçekleşir.

Telefondan BES İptali Yapılır mı?
Bireysel emeklilik sistemi hesabını telefon aracılığı ile iptal etmek isteyen çalışanların, en kolay olacak şekilde telefon ile bu taleplerini yerine getirmeleri söz konusudur. Bunun için 444 11 11 numaralı çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcilerine bağlanırlar. Daha sonra gerekli olan güvenlik onaylarını da geçmelerinin ardından BES iptalini yapabilirler. Ancak para iadesi 10 iş günü içinde yapılır.

Akbank BES İptali Nasıl Olur?

Akbank BES İptal Durumunda Kesinti Uygulaması
Çalışanlar, sözleşmelerinin hazırlanması, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hesabının açılmasına karşılık 2 ay içinde cayma hakkından faydalandıkları halde hiçbir kesintiye uğramadan birikimlerini geri almaları mümkündür.

BES hesabının 2 aydan daha uzun bir zamandır aktif olması durumunda fon gider kesintisi, giriş aidatı gibi ödeneklerin de ödenmesi gerekiyor. Bu nedenle birikim tam olarak geri iade edilmez ve BES hesabından çekilecek olan tutarın ne kadar kesinti olacağı Avivasa çağrı merkezi aranarak ayrıntılı bir şekilde bilgi sahibi olunabilir.

BES Otomatik Katılım Uygulaması Başlıyor
Birden fazla ülkede aktif olarak uygulanan Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım, tasarrufun bütün kitleleri barındırmasına ve yayılmasına yardımcı olur. Çalışanlara emeklilik zamanında ikinci bir gelir olanağı sağlayan Otomatik Katılım Uygulaması, tasarruf açığında azaltma sağlarken ekonomiye de kaynak sağlamaktadır. Hatta yaşanılan dalgalanmaların önlenmesi açısından büyük katkı sağlayacaktır.

Bireysel emeklilik otomatik katılım 45 yaş altında, kamu ya da özel sektörde çalışan, çalışmaya başlayacak olan kişilerin otomatik şekilde Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) dahil edildiği uygulama olarak ifade edilir.

Otomatik katılım uygulaması sayesinde sisteme 13 milyon kişinin katılım sağlaması ve hatta 10 senelik dönemde 90 milyar TL tasarruf oluşturacağı öngörülüyor. BES sözleşmelerinde, devlet tarafından yapılmakta olan yasal düzenlemeler dahilinde birazı peşin birazı da ertelenmiş şekilde tahsil edilen giriş aidatı uygulaması söz konusudur. BES’te kaldığınız sürece birikimleriniz hem fon getirisi hem de devlet katkısıyla desteklenip büyümeye başlar.