FinansP.com

75 bin TL’ye varan faizsiz kredi

75 bin TL’ye varan faizsiz kredi

75 bin TL’ye varan faizsiz kredi , Covid-19 salgını her sektörden birçok işyerini olumsuz etkiledi. Birçok işletme hem gelirini hem de istihdamını kaybetti. Hal böyle olunca zaten sınıra yaklaşan işsizlik bu süreçte daha da arttı. İşten çıkarılanlara işsizlik maaşı, kısa çalışma ödeneği gibi destekler sunulurken, işletmeler bu süreçte desteksiz kalmadı.

Hükümetin hazırladığı pandemi destek paketinden işletmeleri gülümsetecek bir destek çıktı. Cumhurbaşkanı’nın açıklamasına göre KOSGEB, esnaf için 5 milyar TL bütçeli destek paketi hazırladı. Bu destekten toplam 130.000 işletmenin yararlanacağı öngörülmektedir.

FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ NEDİR?

KOSGEB’in sunduğu yeni destek paketi sadece mikro ve küçük işletmeleri kapsıyor. Mikro işletmeler 30 bin TL’ye kadar, küçük işletmeler ise 75 bin TL’ye kadar faizsiz destek kredilerinden yararlanabiliyor. 3 yıl ödemesiz ve faizsiz işletmelere sunulan bu kredi, bu süreçte gelir kaybı yaşayan mikro ve küçük işletmeleri desteklemeyi amaçlıyor.

FAİZSİZ DESTEK KREDİSİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Sadece mikro ve küçük işletmelere kredi imkanı sağlanmakta, orta ve büyük işletmeler bu imkandan yararlanamamaktadır. Çünkü kredi esas olarak mikro ve küçük işletmeleri bu süreçte destekleyerek onların devamlılığını sağlamayı hedefliyor.

Ayrıca başvuru yapacak işletmenin pandemi sürecinde gelir kaybı yaşamamış ancak yine de işini kaybetmemiş olması gerekmektedir. Demek ki işyeri bu süreçten önce pandemi sürecinde çalışanlarını işten çıkarmadı.
Pandemi öncesi yıl da dahil olmak üzere işletmenin vergi beyannamelerinden gelir dengesi incelenir. Pandemi sürecinde gelirin azaldığı gözlemlenirse işletmenin istihdamını koruyup korumadığına bakılır. SGK bildirimleri ile bu mümkündür.

Bir mikro veya küçük işletmenin pandemi sürecinde gelir kaybettiği ancak mevcut istihdamını sürdürdüğü tespit edilirse kredi başvurusu olumlu yanıt alır.
Başvurularda son koşul işletmenin imalat sektöründe faaliyet gösteriyor olmasıdır. İstisnai olarak teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz işletmeler de faizsiz kredi desteğine başvurabilmektedir.

KOSGEB tarafından sağlanan bu destek sayesinde pandemi sürecinde nakit akışı bozulan ve zorlanan mikro ve küçük işletmelerin süreci en az hasarla atlatması ve uzun ömürlü olması hedefleniyor.