FinansP.com

2022 petrol ve altın fiyat tahmini

2022 petrol ve altın fiyat tahmini

2022 petrol ve altın fiyat tahmini ,Dünya Bankası tarafından yayınlanan raporda, enerji fiyatlarının bu yıl ortalama yüzde 80’den fazla artmasının beklendiği belirtilirken, bu tahminin gerçekleşmesi halinde gelişmekte olan ülkelerin enflasyon riskiyle karşı karşıya kalacağı açıklandı. Bankanın 2022 için petrol fiyatı tahmini 74 dolar iken, ons fiyatının bu yıl geçen yıla göre yüzde 1,4 artacağı ve 2022’de yüzde 2,5 düşeceği tahmin ediliyor.

Banka, Emtia Piyasaları Görünüm Raporu’nun Ekim 2021 sayısını “Kentleşme ve Emtia Talebi” başlığıyla yayımladı.

ENERJİ FİYATLARI YÜKSELECEK

Raporda, enerji fiyatlarının 2021’in üçüncü çeyreğinde yükseldiği ve 2022’de de yüksek seyretmesinin beklendiği belirtildi.

Artan enerji fiyatlarının enflasyonist baskılara katkıda bulunmuş olduğuna işaret edilen raporda, arz engellemelerinin hafiflemesi ile enerji fiyatlarının 2022 senesinin ikinci yarısından itibaren gerilemeye başlamasının beklendiği belirtildi.

Raporda, 2021’deki güçlü artışların ardından tarım ürünleri ve metaller gibi enerji dışı emtia fiyatlarının da 2022’de gevşemesinin beklendiği belirtildi.

PETROL FİYATLARI 2022’DE 74 $ OLACAK

Raporda; Petrol, doğalgaz ve kömürden oluşan enerji emtia fiyat endeksinin bu yıl geçen yıla bakılırsa yüzde 83,4 artması beklenirken, ziraat ürünleri, metaller gibi enerji dışı emtia fiyatlarından oluşan endeksin ise bu yıl yüzde 83,4 artması planlanıyor. Minerallerin ise yüzde 31 oranında artması umut ediliyor.

Enerji emtia fiyat endeksinin 2022 yılında yüzde 2,3 artmasının beklendiğine vurgu yapan raporda, enerji dışı emtia fiyat endeksinin yüzde 2,3 azalmasının beklendiği belirtildi.

Raporda, ham petrolün varil fiyatının bu yıl geçen yıla göre yüzde 69,7 artarak ortalama 70 dolara ulaşacağı, 2022’de ise ortalama 74 dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. yüzde 5,7 arttı.

ALTIN ​​FİYATLARI BU YIL YÜKSEK, GELECEK YIL AZALACAK

Metal ve maden fiyat endeksinde bu yıl geçen yıla nazaran yüzde 48,5 oranında artması beklenen raporda, endeksin önümüzdeki yıl yüzde 5 oranında azalmasının beklendiği kaydedildi.

Raporda, kıymetli maden fiyat endeksinin bu yıl yüzde 5 artması, gelecek yıl ise %2,7 azalması beklendiği belirtildi.

Dünya Bankasının raporunda altının ons fiyatının bu yıl geçen yıla göre %1,4 artacağı, 2022’de ise yüzde 2,5 düşeceği tahmin ediliyordu.

Tarım ürünleri fiyat endeksinin bu yıl % 22 artmasının beklendiği raporda, gelecek yıl yüzde 1,4 oranında düşüş beklendiği belirtildi.

KISA VADEDE EK FİYAT ARTIŞI

Raporda, 2021’de bazı emtia fiyatlarının yükseldiği veya 2011’deki ani yükselişten bu yana görülmeyen seviyeleri aştığı, doğal gaz ve kömür fiyatlarının arz kısıtlamaları ve elektrik talebinin yeniden canlanması nedeniyle rekor seviyelere ulaştığı, ancak düşmesinin beklendiği belirtiliyor.

Koronavirüs (Covid-19) salgını ve salgın tehdidi diğer risk faktörleri arasında yer alıyor.

Dünya Bankası Baş Ekonomisti ve Beklentiler Grubu Direktörü Ayhan Köse, enerji fiyatlarındaki artışın küresel enflasyon için yakın vadeli önemli riskler oluşturduğunu belirtti.

Bu durumun devam etmesi halinde enerji ithalatçısı ülkelerdeki büyümeyi de baskılayabileceğine işaret eden Köse, “Emtia fiyatlarındaki keskin toparlanma, tahmin edilenden daha belirgin hale geliyor.

2022 petrol ve altın fiyat tahmini , Altın fiyatları bu yıl yüksek gelecek yıl azalacak , Petrol varil fiyatı 74 dolara olması bekleniyor.